Misija i vizija

Međunarodna saradnja predstavlja temeljni stub razvoja i unapređenja PMF-a. U eri globalizacije PMF prepoznaje ključnu ulogu internacionalizacije u obezbjeđivanju visokog kvaliteta obrazovanja i istraživanja. Naša posvećenost međunarodnoj saradnji proizlazi iz uvjerenja da raznolikost i razmjena ideja predstavljaju ključnu snagu za akademski napredak.

Misija PMF-a u kontekstu međunarodne saradnje ogleda se u stvaranju globalne mreže partnera kako bi se studentima omogućila šira perspektiva i pristup najnovijim dostignućima u oblasti nauke i tehnologije. Kroz aktivnu saradnju sa vrhunskim univerzitetima i istraživačkim institucijama širom svijeta, težimo stvaranju stimulativnog okruženja koje podstiče međunarodnu mobilnost i zajedničke istraživačke projekte.

Vizija PMF-a je biti prepoznat kao globalni lider u oblasti prirodnih, matematičkih i informatičkih nauka. Kroz međunarodnu saradnju, želimo da unaprijedimo kvalitet obrazovanja, promovišemo inovacije i istraživačke aktivnosti, te da se pozicioniramo među svjetskim liderima u rješavanju globalnih izazova. Naša vizija uključuje stvaranje zajednice učenja bez granica, gdje studenti, nastavnici i istraživači dijele znanje i doprinose globalnom naučnom napretku.

 

Međunarodni partneri

Međunarodna saradnja igra ključnu ulogu u unapređenju globalne akademske i naučne zajednice. Ova saradnja, posebno sa partnerima iz Evropske Unije i širom svijeta, našem Fakultetu donosi niz značajnih prednosti koje obogaćuju oblasti istraživanja, obrazovanja i inovacija.

Jedna od ključnih prednosti međunarodnih partnerstava jeste razmjena znanja i iskustava između različitih kultura i naučnih tradicija. Ovakva interakcija podstiče razmjenu pristupa, pogleda i iskustava, čime se doprinosi širem razumijevanju složenih izazova pred kojima se nalazi savremeno društvo. Naučnici i istraživači koji učestvuju u međunarodnim projektima imaju priliku da prošire svoje horizonte, unaprijede svoje metodologije i doprinesu razvoju nauke na globalnom nivou.

Pored toga, zajednički naučno-istraživački projekti često omogućavaju pristup resursima i infrastrukturi koje nisu dostupne ili su ograničene u pojedinim regionima. Ova razmjena resursa doprinosi bržem napretku istraživanja i olakšava pristup najsavremenijoj tehnologiji, laboratorijama i podacima.

Više o međunarodnim partnerima PMF-a možete pročitati ovdje.

Studentska mobilnost

Studentska mobilnost predstavlja ključnu komponentu modernog obrazovnog sistema, pružajući studentima jedinstvenu priliku da steknu vrijedna iskustva izvan svoje matične institucije. Mobilnost studenata podstiče raznolikost, usavršavanje stranog jezika, uzajamno razumijevanje i interkulturalnost. Takođe, stručne prakse i stažiranja u inostranstvu pružaju studentima priliku da primijene svoje teorijsko znanje u stvarnom svetu, stičući praktične veštine i razvijajući profesionalnu mrežu.

Jedan od ključnih aspekata studentske mobilnosti su programi razmjene, gde studenti imaju mogućnost studiranja u inostranstvu i upoznavanja različitih kultura.
Studenti Univerziteta u Banjoj Luci mogu da konkurišu na različite programe razmjene studenata. Program koji nudu najviše mogućnosti za razmjenu je Erasmus+ (KA107) – Međunarodna kreditna razmjena. Do sada je značajan broj naših studenata koristio ovaj program za razmjenu, a utisci po završetku razmjene su izuzetno pozitivni. Prijave za programe mobilnosti u okviru Erasmus+ (KA107) programa se vrše na osnovu otvorenih poziva na samom fakultetu ili na osnovu poziva na nivou čitavog Univerziteta. U okviru ovog programa, studentska razmjena može da traje od tri (3) do 12 mjeseci u svrhu studiranja i od dva (2) do 12 mjeseci u svrhu prakse.

Studenti mogu da se prijave i na pozive programa CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) mreže. Ove aktivnosti obavljaju se u saradnji sa Ministarstvom za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske i Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine. Aktivnosti na realizaciji ovog programa nastavljaju se i u narednim godinama, kroz realizaciju programa CEEPUS III. Posjetite stranicu https://www.ceepus.info/default.aspx za više informacija.

Studenti Univerziteta u Banjoj Luci mogu da obavljaju stručnu praksu u inostranstvu i posredstvom međunarodnog udruženja za razmjenu studenata radi stručne prakse – AESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience). Link ka AESTE platformi za razmjenu je https://iaeste.smartsimple.ie/s_Login.jsp

Međunarodni projekti

Međunarodni projekti, bili oni naučno-istraživački ili projekti razmjene, igraju ključnu ulogu u širenju znanja i podsticanju razmjena ideja širom svijeta. Naučno-istraživački projekti omogućavaju istraživačima da dijele svoja znanja i resurse, što rezultuje napretkom nauke i istraživanja. Projekti razmjene, s druge strane, nude studentima i profesionalcima šansu za sticanje novih vještina, kulturno obogaćivanje i građenje međunarodne mreže saradnje. Ova vrsta saradnje ne samo što promoviše transnacionalni prenos znanja već i gradi mostove između nauke i kulture.

Učešće PMF-a u međunarodnim projektima je ključno za obnovu resursa, napredak u nauci i obrazovanju, i jačanje saradnje sa liderima u oblasti kroz korišćenje najsavremenije opreme i saradnju sa partnerskim institucijama.

Više o međunarodnim projektima na kojima učestvuju zaposleni PMF-a možete naći ovdje.

 

 

Razmjena osoblja

Programi razmjene za nastavno osoblje pružaju priliku profesorima i nastavnicima da provedu određeno vrijeme na partnerskim univerzitetima, gdje mogu razmijeniti svoja znanja i iskustva sa kolegama iz drugih obrazovnih sistema. Razmjena nastavnog osoblja doprinosi uspostavljanju novih i jačanju postojećih veza sa istraživačkim institucijama širom svijeta. Uspješno realizovani programi razmjene utiču na poboljšanje kvaliteta obrazovanja i reforme univerzitetske zajednice.

Nastavno osoblje može da koristi različite programe razmjene. Program koji nudu najviše mogućnosti za razmjenu je Erasmus+ (KA107) – Međunarodna kreditna razmjena. Nekoliko uspješno realizovanih razmjena akademskog osoblja pokazuje da je za Fakultet izuzetno korisno da se nastavnici prijavljuju na ove programe i u narednom periodu. Kao i kod programa razmjene studenata, prijave za programe mobilnosti osoblja u okviru Erasmus+ (KA107) programa se vrše na osnovu otvorenih poziva na samom fakultetu ili na osnovu poziva na nivou čitavog Univerziteta.

Akademsko osoblje može da koristi i druge programe razmjene, kao što su CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) mreža, FULBRIGHT program i druge.

Otvoreni pozivi

Pozivi za razmjenu studenata i osoblja raspisuju se na nivou Univerziteta u Banjoj Luci ili na nivou PMF-a.  U samom pozivu je jasno definisano ko može da se prijavi, koji dokumenti su potrebni, kako i kome se dostavlja prijava i do kada je rok za prijavu.

Pomoć pri pripremi dokumentacije je obezbijeđena od strane koordinatora za međunarodnu saradnju i akademskih koordinatora studijskih programa. Na kartici Kontakt se nalaze kontakt informacije kordinatora.

Pozive koje raspisuje Univerzitet u Banjoj Luci možete pratiti na  ovoj stranici.

Pozivi koje raspisuje PMF se objavljuju na stranici Novosti, kao i na sajtovima studijskih programa.

Kontakt

Koordinator za međunarodnu saradnju: Željka Ostojić

zeljka.ostojic@pmf.unibl.org

erasmus@pmf.unibl.org

Na nivou svakog SP-a postoji akademski koordinatori za međunarodnu razmjenu studenata i osoblja: