Archives фебруар 2024

Одржана обука студената Туризмологије за Међународни сајам туризма 2024.

Представник туристичке организације Републике Српске Бранка Михајловић, виши стручни сарадник за маркетинг и издаваштво, 26.02.2024. године у просторијама Природно-математичког факултета, студентима Студијског програма географије, смјер Туризмологија је одржала обуку за учешће на Међународном сајму туризма, који ће се одржати од 1. до 3. марта у Бањалуци.

Обука је обухватила упознавање студената са основним елементима припреме и реализације активности на сајму туризма као и постсајамске активности. Студентима су презентоване основне информације за припрему њиховог учешћа у својству информатора на предстојећем „4. Међународном сајму туризма Бања Лука 2024.“

Ангажованост студената на овим манифестацијама омогућава искуство у маркетингу, прилику да се истакну пред будућим послодавцима, али и да изграде корисне контакте за даља усаврашавања у струци.

Аутор текста: проф. др Александра Петрашевић

Предавање проф. Јури Панебрацева

У петак, 23. фебруара 2024. године, проф. Јури Панебрацев са Заједничког института за нуклеарна истраживања (ЈИНР) у Дубни, Русија, одржао је предавање под називом „Заједнички институт за нуклеарна истраживања (Дубна) – наука и настава“. Овај врхунски научник има огроман научни допринос у научној области нуклеарне физике и шеф је Лабораторије за физику високих енергија као и Универзитетског центра ЈИНР, ЈИНР, Дубна, Русија.

Предавање проф. Панебрацева је било подијељено у два дијела. У првом дијелу је представљен институт, његове лабораторије и истраживачки центри који нису везани искључиво за област нуклеарне физике, већ и многе друге области, укључујући истраживања нових материјала, нанотехнологије, астробилогију и друге.

Други дио предавања се односио на развој нових наставних метода, а посебно кориштење ресурса за извођење наставе на даљину као и кориштење виртуелних лабораторија, које овај институт развија за све нивое наставе (детаљније овдје.).

Професор Панебрацев је упутио позив свим заинтересованима, како студентима – тако и сарадницима и наставницима нашег универзитета да користе њихове доступне ресурсе, као и да се пријаве за научну сарадњу са ЈИНР институтом у Дубни.

Аутор текста: проф. др Синиша Вученовић

Припреми се за упис на ПМФ!

Похађај  припремну наставу и припреми се за пријемни испит на најбољи могући начин.
Припремна настава ће бити организована из хемије, за све кандидате који треба да полажу пријемни испит из хемије, те из математике, за све будуће студенте ПМФ-а који полажу пријемни испит из математике.

Термини припремне наставе из хемије су:

  • 11.05.2024. од 10.00 часова
  • 18.05.2024. од 10.00 часова
  • 25.05.2024. од 10.00 часова
  • 01.06.2024. од 10.00 часова

Термини припремне наставе из математике су:

  • 11.05. од 9.00 часова
  • 18.05. од 10.00 часова
  • 24.05. од 9.00 часова
  • 31.05. од 9.00 часова
  • 08.06. од 9.00 часова
  • 15.06. од 10.00 часова

Припремна настава је бесплатна.
Прати информације на сајту и инстаграм страници факултета.

Успјешно реализована стручна пракса информатичког смјера у зимском семестру 2023/24. године

Током зимског семестра, студенти четврте године информатичког смјера имали су прилику да стекну вриједно практично искуство кроз различите активности у склопу предмета Стручна пракса.

Радионица са члановима тима за људске ресурсе компанијe м:тел одржана је 8. новембра 2023. године у рачунарској сали ПМФ-а. Кроз ову радионицу студенти су стекли увид у процес селекције кандидата при пријави за посао, од почетног корака писања биографије и пријаве, до самог интервјуа, те се тако упознали са овим важним аспектом савременог пословања. Више детаља о радионици можете прочитати на страници СП Математика и информатика, као и у објави компаније м:тел.

Друга обавеза студената је била пракса у компанији м:тел, у периоду од 20. новембра до 1. децембра радним данима. Фокус праксе био је на теми „Data Life Cycle“, пружајући студентима прилику да стекну практично искуство у управљању подацима у свим фазама животног циклуса података. Више детаља о пракси у м:тел-у можете прочитати овдје.

Предавање на тему „Банкарство у ери дигитализације“, одржано је 27. децембра 2023. године, када смо у рачунарској сали ПМФ-а угостили колеге из Addiko банке – Слађана Станића, члана Управе Банке и Владимира Телебака, директор Одјела управљања ризиком за становништво. Занимљива предавања су омогућила студентима да стекну увид у банкарску индустрију, те важности улоге математичара и информатичара у дигитализацији банкарства.

Наведене активности пружиле су студентима конкретне увиде у практичне примјене информатичких вјештина у стварном пословном окружењу, доприносећи њиховом професионалном развоју и припреми за будуће изазове у индустрији.

Овом приликом се захваљујемо нашим партнерима –  компанији м:тел и Addiko банци, за подршку при реализацији наведених активности, а нашим студентима честитамо на успјешно обављеној стручној пракси!

Аутор текста: доц. др Милана Грбић
Слике: м:тел и Addiko банка

Сарадња са Географским факултетом Универзитета у Београду

Декан Природно-математичког факултета Универзитета у Бањој Луци проф. др Радослав Декић и декан Географског факултета Универзитета у Београду проф. др Велимир Шећеров потписали су 23. фебруара 2024. године Споразум o сарадњи ове двије образовне институције.

Како се наводи у тексту Споразума ове двије образовне институције ће обављати сарадњу у размјени информација о укупном наставном плану и програму школовања. Сарадња ће, такође, обухватати и размјену кадрова, научних публикација, специјалне литературе и циркуларних писама, којима ће се континуирано обавјештавати о достигнућима образовних установа. Поред тога, заједно ће се реализовати научно-истраживачки пројекти, организовати конференције и симпозијуми, али проводити и други облици сарадње.

Аутор текста: проф. др Александра Петрашевић

Билатерална сарадња са Факултетом за логистику Универзитета у Марибору

Координатор сарадње из Републике Српске проф. др Тања Мишлицки Томић са Природно-математичког факултета Универзитета у Бањој Луци се састала са координатором из Републике Словеније доц. др Лазаром Павићем са Факултета за логистику Универзитета у Марибору. Повод састанка је покретање активности на двогодишњем пројекту „Агротуризам као логистичка подршка одрживости природног и културног насљеђа Републике Словеније и Републике Српске“.

Извор: РТРС

Заједнички теренски рад и размјена знања и информација помоћи ће да се процијени одржива агротуристичка понуда Републике Српске, те на основу примјера добре праксе Словеније, дају смјернице за њено побољшање.
Састанку је присуствовала и координатор за академску размјену у програму CEEPUS III „Tourism and Agriculture Sustainable Alliances – #TASA network“, проф. др Ирена Медар Тањга са Природно-математичког факултета у Бањој Луци. Договорене су размјене студената и наставног особља и други видови академске сарадње.

Аутор текста: проф.др Тања Мишлицки Томић

Проф. др Драшко Маринковић одржао предавање о демографској слици Републике Српске

Проф. др Драшко Маринковић, редовни професор Студијског програма географија, одржао је дана 21. фебруара 2024. године предавање на тему „Демографска слика Републике Српске – стање и перспективе“ на Филозофском факултету у оквиру серија догађаја „Сриједа на Филозофском“.

Професор је изложио детаљну анализу демографског стања Републике Српске у посљедњих двадесет година, са акцентом на природну депопулацију, интензиван процес старења, као и на константну емиграцију радно-способног и фертилног становништава. Кроз предавање је изложио прогнозу демографског развоја до 2050. године и предложио низ стратешких мјера за побољшање демографске слике.

Поред наставника, сарадника и студента са Универзитета у Бањој Луци предавању је присуствовао и велики број новинара, што указује на значај ове тематике.

Вијест о предавању проф. Маринковића која je oбјављена на веб страници Филозофског факултета можете прочитати овдје.

Аутор текста: проф. др Александра Петрашевић

 

 

 

Позив за учешће у Менторском програму за жене у cyber сигурности

Центар за изврсност у cyber сигурности (Cyber Security Excellence Centre – CSEC) у сарадњи с партнерицама из академског, банкарског и ИТ-сектора позива све заинтересоване  жене у доби од 16 до 26 година, да се пријаве за учешће у Менторском програму за жене у cyber сигурности– #WomanInCybersecurityBH.

Програм је осмишљен као стратешка иницијатива за рјешавање недовољне заступљености жена у домену cyber сигурности у Босни и Херцеговини. Креирајући структурирано окружење за дијељење знања и вођење, програм има за циљ подстицање раста, оснаживања и стварања прилика за жене које желе напредовати или започети каријеру у пољу cyber сигурности.

Пријаве се могу поднијети путем Google форме. Рок за пријаве је 1. март 2024. године.

Пријављене кандидаткиње имају обавезу присуства на догађају “Mentorship kick off event”, који ће бити 8. и 9. марта у Forest Resortu Tарчин. Сви трошкови превоза, освјежења и смјештаја су покривени.

Више информација о позиву прочитајте овдје.

Наградни конкурс Фонда Ненада М. Костића за најбоље мастер и дипломске радове из области чисте и примијењене хемије

Фонд Ненада М. Костића за хемијске науке објавио је конкурс за најбоље мастер и дипломске радове из области чисте и примијењене хемије који су одбрањени у периоду од 1. априла 2023. до 31. марта 2024. године. Текст конкурса је доступан овдје.

Конкурс је отворен од 15. фебруара до 5. априла 2024. године. Кандидати се на конкурс пријављују сами, путем формулара који се налази овдје.

Новчане награде износиће 1150 односно 1000 евра. Ненаграђени кандидати добиће по један графички лист српских ликовних умјетника. Фонд намјерава да додјели ванконкурсну награду од 1150 евра по своме избору, без пријављивања кандидата.

Пријаву и обавезне прилоге послати на е-адресу: tatjanad@chem.bg.ac.rs

Предавања „Обједињени институт за нуклеарна истраживања у Дубни – наука и образовањеˮ

Угледни физичар проф. др Јури Панебрацев одржаће 23. фебруара 2024. године у 12 часова у амфитеатру Природно-математичког факултета Универзитета у Бањој Луци предавање ,,Обједињени институт за нуклеарна истраживања у Дубни – наука и образовањеˮ.

Панебрацев је угледни физичар који руководи научно-експерименталним одјељењем за фундаментална истраживања Лабораторије високе енергије Заједничког института за нуклеарна истраживања са сједиштем у руском граду Дубна.

Иначе, ријеч је о најпрестижнијем институту за нуклеарна истраживања у Русији, на којем се, поред нуклеарне физике, врши читав спектар истраживања која су повезана са истраживањем нових материјала, нанотехнологијом, биологијом и различитим аналитичким техникама.

Овај руски институт већ остварује сарадњу са различитим установама у Србији на око 20 пројеката. Тако архитекте, технолози, археолози, еколози и нуклеарни физичари имају прилику да управо у Заједничком институту за нуклеарна истраживања обављају разна истраживања.

Ово предавање на Природно-математичком факултету прилика је да проф. Панебрацев представи Институт, али и да се успоставе контакти наших истраживача са овом престижном институцијом.

Јури Панебрацев је доктор физике и математике, те аутор више уџбеника и преко 150 научних радова. Учесник је великих међународних пројеката за проучавање својстава нуклеарне материје у екстремним условима. Иницијатор је и вођа међународног научно-образовног пројекта за ученике природних наука „Онлајн учионица наукеˮ.

Tекст преузет са сајта УНИБЛ.